dimanche 10 mai 2009

ABD'den Türkmenlere yakınlık

http://www.kerkuk.net/haberler/haber.aspx?dil=1055&metin=200905106

10 Mayıs 2009, Pazar


ABD askerinden oluşan bir heyet, bugün Irak Türkmen Cephesi'ni ziyaret etti. Heyet, ABD Büyükelçiliği Tuzhurmatu bölge temsilcisi Dr. Wayn yanında bölgede yeniden yapılandırma projesi sorumlusu ve yeni atanan temsilci Bili Hol'dan oluşuyordu.

ABD askerinden oluşan bir heyet, bugün Irak Türkmen Cephesi'ni ziyaret etti. Heyet, ABD Büyükelçiliği Tuzhurmatu bölge temsilcisi Dr. Wayn yanında bölgede yeniden yapılandırma projesi sorumlusu ve yeni atanan temsilci Bili Hol'dan oluşuyordu. Heyet Irak Türkmen Cephesi Selahettin İl başkanı ve Selahettin il meclisi üyesi Ali Haşim Muhtaroğlu tarafından karşılandı. Muhtaroğlu ziyaretçi heyete ziyaretlerinden dolayı sevindiklerini bildirdi ayrıca yeni göreve başlayan temsilciye görevinde başarılar diledi.

Görüşmede Tuzhurmatu'da yapılması planlanan projelerin önünde olan engeller ve o engellerin çıkış yolları masaya yatırıldı. Ayrıca Tuzhurmatu çevresindeki Türkmen Bayat köylerindeki su ve hizmet sıkıntılarını giderecek projeler konuşuldu. Muhtaroğlu: 'Millet bize güvendi oy verdi biz de buna karşılık vermemiz gerekiyor oda vatandaşın hayatında bir değişim yaratmakla elde edilir ve vatandaşlara en iyi hizmetleri sunmakla gerçekleşir dedi. Ayrıca Muhtaroğlu biz 2005 yılından itibaren bir çok köylerde su kuyuları kazmaya kalktık ve bu vatandaşların su sıkıntısını bir nevi giderdi. Görüşmede ayrıca bölgede bulunan ve Kürt partilere ait olan ve resmi olmayan silahlı gruplar, asayiş güçleri konuşuldu.

Muhtaroğlu, "Biz bu güçlerin bölgede olmalarını uygun görmüyoruz çünkü burası merkezi Irak hükümetine bağlı bir bölgedir bu yüzden hiç bir siyasi tarafın silahlı milisi olmayacaktır burada. Irak hükümetine sunulan BM raporuyla ilgili Muhtaroğlu 'Türkmen milleti bu rapordan büyük hayal kırıklığına uğradı çünkü bağımsız ve tarafsız olması gereken BM temsilcisi raporda çok açık bir şekilde taraf tuttuğu gösteriyor biz bundan tepkiliyiz" dedi.

Görüşmede ayrıca, Türkmen arsalarına siyasi amaçla yapılan tecavüzler ve bunların bir an evvel kalkması gerektiği belirtildi. Görüşme sonunda yeni temsilci Bili Hol, görüşmeden memnun olduklarını dile getirirken verilen fikirlerin tamamen pozitif olduğunu belirtti.

Milliyet

Aucun commentaire: