mardi 2 juillet 2013

OICC'nin 3 yılda bir verdiği Mimarlık Ödülü Prof. Dr. Suphi Saatçi’ninOICC'nin 3 yılda bir verdiği Mimarlık Ödülü Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin

Kısa adı OICC (Organization of Islamic Capitals and Cities) olan İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı tarafından 3 yılda bir verilen Mimarlık Ödülüne Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin kitabı layık görüldü.

İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı, İslam kentlerine katkı sağlayan, tarihi çevre korumacılığında başarılı araştırma ve projelere ve mimarlık alanında yazılan telif eserlere 3 yılda bir ödül veren Teşkilatın, bu dönemdeki ödülünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin The Urban Fabric and Traditional Houses of Kirkuk (Kent Dokusu ve Geleneksel Evleriyle Kerkük) başlıklı kitabı aldı. Gelen yazıya göre Saatçi’ye ödülü, İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı’nın 1-3 Eylül 2013 tarihinde Mekke’de yapılacak olan 9. Dönem Genel Kurulu toplantısındaki törende verilecektir.

Suphi Saatçi Kimdir?
Ödül töreni için Suudi Arabistan’a davet Prof. Dr. Suphi Saatçi, 1946 yılında Kerkük’te doğdu. Liseyi Kerkük’te tamamladıktan sonra Türkiye’ye geldi. Girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Mimarlık Bölümünü bitirdi. Doktorasını tamamladı ve ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doçent oldu. Aynı üniversitede profesörlüğe yükselen Saatçi, en son Rektör Yardımcılığı görevine atandı ve buradan 1 Temmuz 2013 tarihinde yaş haddinden emekli oldu. Evli ve bir kız çocuğu babası olan Saatçi’nin 20’nin üzerinde basılmış kitabı vardır.

OICC Nedir?
Kısa adı OICC (Organization of Islamic Capitals and Cities) olan İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı, İslam Konferansı Teşkilatı’na bağlı bir kuruluştur.

1980 yılında bir sivil toplum örgütü olarak kurulan İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı, İslam Ülkelerinin başkentleri ve kentlerini üye kabul eden Teşkilatın merkezi Suudi Arabistan’ın kutsal başkenti Mekke’dedir. Ülkelerin siyasî konularından uzak olan Teşkilatın geliri, üyelerin ve kişilerin, kuruluş ve belediyelerin, hükümetlerin katılım payları ile Teşkilat yatırımlarından gelen aidatlardan oluşuyor.

Dört kıtada (Asya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika) yayılmış 54 devletten 141 başkentin ve kentin üye olduğu teşkilatta 6 devletten 8 adet gözlemci kent yer almaktadır. İslam ülkelerinden Teşkilatın amacına uygun etkinlikler yapan çeşitli bakanlıklardan, kuruluş ve üniversitelerden, ayrıca beşerî yerleşmelerin sürekli gelişimi üzerinde çalışan araştırma merkezlerinden 14 katılımcı üye bulunmaktadır. Teşkilat çalışmalarında Arapça, İngilizce ve Fransızca iletişim dilleri kullanılmaktadır.
By: Turkmen Medyasi

Aucun commentaire: