lundi 24 février 2014

TÜRKMEN TARIM ARAZİLERİNİ EROZYONLAŞTIRMA KOMPLOSU
YAZAN:RÜŞDİ ÇELEBİSÖZDE,"KÜRT BÖLGESİNE" BAĞLI SU KAYNAKLARI BAKANLIĞI 2007 SENESİNDEN BUYANA BİR ÇOK NEHİR ÜZERİNDE TOPLAM 13 SED İNŞA ETME GAYRETLERİNİ HIZLA SÜRDÜRMEKTEDIR. VE BU SEDLERİN 9 TANESİ TAMAMLANIP SULARIN DEPOLANDIĞI TAKDİRDE ONLARIN AŞAĞILARINDA BULUNAN TÜRKMEN BAYAT AŞİRETLERİNİN YOĞUNLUKTA YAŞADIKLARI (TAZEHURMATU -TUZHURMATU –TAVUK- YAYÇI- YENGİCE) İLÇELERİNDE BULUNAN VE ÇOĞU TÜRKMENLERE VE BİR KISMI ARAP (UBEYD- JOBUR- VE ASSAF)AŞİRETLERİNE AİT OLAN TARIM ARAZİLERİ SUSSUZ KALIP, EROZYONA UĞRUYACAK VE BÖYLE BİR TEHLİKELİ DURUM EL-UZEYİM SEDDİNİDE SABOTA EDECEKTİR.

BİLİNDİĞİ GİBİ KERKÜK BİR PETROL ŞEHRİ OLMASI YANINDA ÇEVRESİNDE BULUNAN VE HEMEN HEMEN BÜTÜNÜ TÜRKMENLERE AİT OLAN DÜZEY ARAZİLER AMERİKAN RUS VE İNGİLİZ TARIM UZMANLARICA DÜNYANIN EN HUSEBETLİ TARIM ARAZİLERİ SAYILMAKTADIR.

VE BU ARAZİLERE GEREGEN İLGİ GÖSTERİLİRSE VE SİYASİ AMACLARADAN UZAK TUTULURSA BAŞTA IRAK OLMAK ÜZERE TÜM BÖLGENİN EN VERİMLİ TARIMSAL ARAZİSİ HALİNE GELECEKTİR.

Kİ BU YÜZDEN KÜRT YEREL YÖNETİMİ VE ARKALARINDA BULUNAN EMPRYALİST VE SİYONİST GÜÇLER SÖZ KONUSU SEDLERİ İNŞA YÖNTEMİNE BAŞ VURUP, TÜRKMENLERİ TARİH BOYUNCA YAŞADIKLARI BÖLGELERİNDEN GÖÇE ZORLAMAK AMACIYLA,TARIMSAL ARAZİLERİNİ EROZYONLAŞTIRMAK PİŞİNDELER,VE TABİİ BÖYLE BİR YÖNTEMLE (HAVİJE) İLÇESİNDEN ARAPLARIDA GÖÇE ZORLAMAK AMACLANIYOR, ÇÜNKÜ KÜRT GRUPLAR DOKAN SEDDİNE TAMAMEN HAKİM DURUMDALAR.VE EL-UZEYİM SEDDİNİN YUKARILARINDA KÜÇÜK SEDLER İNŞA ETMEK SURETİYLE, BÖLGENIN TÜM SULARINI KÜRT BÖLGELERİNE AKTARILMASI VE SÖZ KONUSU SEDDE SU DEPOLAMA İŞLERİNİN DURMASI VE SEDDİN TAMAMEN SABOTE EDİLMESİ DEMEKTİR.VE İŞTE İNŞA EDİLEN KOMPLO AMACLI SEDLERİN TANITIMI:A) 2008 SENESİNDE BAŞLATILAN VE ŞU AN YÜRÜRLÜKTE OLAN SEDLER:

KERKÜK İLİNE BAĞLI SEDLER :1- HASAÇAY SEDDİ

DEPOLAMA KAPASİTESİ (400) MİLYON METREKÜP VE TOPLAM KÜLFETİ 113 MİLYAR ID'I OLAN BU SED TÜRKMEN ŞEHRİ KERKÜK'ÜN DOĞU KUZEYİNE 10 KM UZAKLIKTA VE SÖZ KONUSU SEDLERİN EN BÜYÜĞÜDÜR.2- ŞİRİN SEDDİ

DEPOLAMA KAPASİTESİ (1) MİLYON METREKÜP VE TOPLAM KÜLFETİ BEŞ BUÇUK MİLYAR ID'I OLAN BU SED TÜRKMEN ŞEHRİ KERKÜK'ÜN DOĞUSUNA 14 KM UZAKLIKTADIR.3- PENKANE SEDİ

TÜRKMEN ŞEHRİ KERKÜK'ÜN DOĞUSUNA (20) KM UZAKLIKTA OLAN KÜÇÜK BİR SEDDİR.4- KARAHASAN SEDDİ

TÜRKMEN BAŞBULAK KÖYÜNÜN YAKININDA BULUNAN KÜÇÜK BİR SEDDİR.VE BU YUKARIDAKİ SEDLER TÜRKMEN ( ÖMER MENDAN- LEYLAN VE BAŞBULAK ) YELEŞİM BÖLGELERİNDEN SUYU KESMEK İÇİN YİNE TÜRKMEN NEHİRLERİ OLAN ( HASSA ÇAY VE TAVUK ÇAY) ÜZERİNDE İNŞA EDİLMEKTE OLAN SEDLERDİR.B) 2009 – 2013 SENELERİ ARASINDA İNŞA EDİLEN SEDLER :( TUZ ÇAY'I ÜZERİNDE : ALİ SED – 1, ALİ SED – 2 VE HASA ÇAY'I ÜZERİNDE KARA İNCİR VE ZENGENE ) SEDLERİ İNŞA EDİLMEKTE OLAN BÜYÜK SEDLER.VE İSİMLERİNDENDEN BELLİ OLAN TÜRKMEN BÖLGELERİ YUKARISINDA İNŞA EDİLMEKTE OLAN SEDLERDE DEPOLANMASI DÜŞÜNÜLEN SU KAPASİTESİ MİKTARİ (400-500) MİLYON METREKÜPTÜR .

Kİ YUKARIDA İNŞA EDİLMEKTE OLAN SEDLERİN HER HANGİ BİR EKONOMİK FAYDASI OLMAMASI, BÜTÜN EKONOMİK VE BİLİM ÇEVRELERİ TARAFINDAN KANITLANMIŞTIR.

BU SEDLERİN ARKASINDA YATAN SİYASİ NEDELERİ ŞÖYLE SIRALABİLİRİZ :1- TÜRKMEN BÖLGLERİNİ SU’DAN MAHRUM KILIP, EKONOMİK YAŞANTILARINI ÇÖKERTMEK VE ONLARI BÖLĞELERİNDEN GÖÇE ZORLAMAK.

2- IRAK’IN KAOS ŞARTALINDAN BİLİSTİFADE VE YANGINDAN MAL KAÇIRÇASINA, ADETA FIRSAT KOLLAMAK VE SÖZ KONUSU SEDLERİN MALİ KÜLFTİNİ MERKEZİ HAZİNEDEN SAĞLAMAK.

3- HAYAT DAMARI NİTELİĞİNDEKİ SU KAYNAKLARININ KONTROLUNU KÜRT GRUPLAININ ELİNDE TUTUP, MERKEZİ HÜKÜMET ÜZERİNDE SİYASİ BASKI KURMAK VE SU SİLAHİNİ BİR ŞANTAJ VE KOZ OLARAK KULLANMAK.

4- IRAK’TAN AYRILMAK İÇİN ZEMİN HAZIRLIYACAK ORTAMI SAĞLAMAK.

5- TÜRKMEN YERLEŞİM MERKEZLERİNİN BULUNDUĞU GÜNEY BÖLGELER HESABINA, KÜRT BÖLGELERİNİ TARIMSAL VE TURİZİMSEL OLARAK KALKINDIRMAK.

6- UZUN BİR SÜRE İÇİN TÜM SİYASİ KOZLARI ELDE TUTUP, SİYASİ AMAC SAĞLAMAK .


Aucun commentaire: