jeudi 26 février 2009

Azeri Türk Kadınlar Birliği Hocalı Soykırımını Brüksel'de andı..Azeri Türk Kadınlar Birliği´nin Belçika´nın başkenti Brüksel´de düzenlediği ´Hocalı´yı Unutma.. Unutturma´ mitingi Almanya, Hollanda ve Fransa´dan da gelen 2oo´den fazla kişinin katılımı ile gerçekleşti.


Azeri Türk Kadınlar Birliği Avrupa temsilcisi Şerife Özdemir tarafından hazırlanan ve Azeri Türk Kadınlar Birliği başkanı Doç Dr. Tenzile Rüstemhanlı´nın da Bakü´den gelerek onurlandırdığı protesto yürüyüşüne Avrupa´nın çeşitli ülkelerinden gelen sivil toplum örgüt temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Belçika´dan Türk Federasyon başkanı Mithat Öztürk, Belçika Türk Spor Federasyonu başkanı Hüseyin Dönmez, Eyad başkanı Metin Edeer katıldı.

Ermenistan büyükelçiliğine verilen kınama mektubunun ardından Square de Meeus´den başlayan yürüyüş Avrupa parlemento binalarının da bulunduğu Place Schuman´da sona erdi.
Yürüyüş sonunda Avrupa Birliği´ne de mektup bırakan Şerife Özdemir Beltürk´e yaptığı açıklamada ´Bu dava hepimizin davası.

Hocalı´da yaşananlardan etkilenmeyen ve duyarsız kalanlar tarih önüne ve Türk milleti önünde gün gelecek hesap verecekdir´ dedi. Yürüyüş sonunda Place Schuman´da bir konuşma yapan Azeri Türk Kadınlar Birliği başkanı Tenzile Rüstemhanlı Avrupa´nın heryerinden gelerek Hocalı davasına destek verenlere teşekkürler ettiği konuşmasında ´Hocalı´da hayatını kaybedip şehit olan yurttaşlarımızın sesini duyurmak için buraya toplandık.

Azerbaycan Türkleri sizin onların sesini burada duyurmanıza herzaman minnettar kalacaktır. Hocalı´da sadece Türkler yaşıyordu. Ve sadece Türk oldukları için soykırıma maruz kaldılar. Hocalı´da şehit olan suçsuz masum insanlarımızın ruhları şu anda sizleri görüyor ve sizlere Azerbaycan davasını sonuna kadar savunduğunuz için minnettarlar´ dedi. Konu ile ilgili olarak ayrıntılı haber ve video yakında Beltürk´te...


-- Şerife Özdemir

Azeri Türk Kadınlar Birliği Avrupa Temsilcisi

Aucun commentaire: