lundi 23 février 2009

Sündüs Abbas ITC Londra Temsilcisi OlduSündüs Abbas ITC Londra Temsilcisi Oldu

Dış Türkmenler Birliği
http://www.kerkukmedya.com/articles.php

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulunun 12 Şubat 2009’daki 7.ci olağan toplantısında, Sündüs Abbas hanımın Londra temsilcisi olarak atanmasına karar verilmiştir.1965 doğumlu ve Londrada yaşayan Sündüs hanım Iraktaki Salahaddin Üniversitesinden İnşaat mühendisi olarak mezun olmuştur. Londradaki Greenwich Üniversitesinden Bilgisayar Bilimlerinden diploması vardır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce bilen Sündüs hanım faal Türkmenlerden Elektronik mühendisi İmad Saki’nin eşidir ve 2 çocuk annesidir.

Halen İngiliz hükümetinin kadınlara sosyal yardım sağlayan AAINA Womens Group kurumunda müdürdür.Ekip çalışmasına ve danışmaya inanan Sündüs hanım her zaman İngiltere ve İrlandadaki faal Türkmenlerle (Necati Kılıncı, Muvaffak Salman, Dr. Eyyüp Bezzaz, Abbas İmami gibi şahsiyetlerle) birlikte çalışmıştır. Bu özelliğinden dolayı İngiltere ve İrlandadaki tüm Türkmenlerce seviliyor ve sayılıyor.

Siyasi Faaliyetleri:
2003’ten önce Avrupa ve Ingilterede Türklere hitap eden Avrupadaki Türk gazeteleriyle Türkmenlerin çektiği sıkıntıları ve durumları hakkında görüşmeler yaptı. 2002-2003 arası Londra temsilcisi rahmetli Mustafa Kemal Yayçılıya yardımcı olarak çalışmıştır.

Kerkükün Kürtler tarafından işgal tarihi olan 10 Nisan 2003’ten sonra, derhal İngiliz milletvekili John Austen ile iki görüşme yaptı ve işgalden sonra peşmergelerin Türkmenlere karşı işlediği cinayet ve haksızlık olaylarını fotoğraflarıyla beraber anlattı.

Verilen bilgilere ek olarak, Başbakan Tony Blair ve Dış Işleri bakanı Jack Straw’e iletilmek üzere iki mektup verdi. Amerikan elçiliğindeki birinci sekreter Ethan Goldrich ile temas kurdu ve Kuzey Irakta Türkmenlere yapılan haksızlıklara karşı Türkmenlerin kızgınlıklarını iletti.2004’te Amerikanın desteklediği peşmergelerin Türkmenleri öldürmelerini kınamak için Londradaki Amerikan elçiliği önünde protesto yürüyüşünü örgütleyen komitede bulundu. Amerikan hükümetine iletilmek üzere bir protesto mektubunu elçilik sözcüsüne verdi.Türkmenlerin haklarını savunmak için, İngiliz TV kanalları; BBC1 ve Sky News ile Arap Uydu TV kanalları, Al Mustakille, ANN, El Cezire, Abu Dabi’de tartışma programlarına katıldı.

Irakın ilk genel seçimlerinde, İngilteredeki Türkmenleri toparlayan bir dizi toplantı yaptı ve seçimlerin önemini anlatarak katılmalarını ve ITC’ye oy vermelerini öğütledi. Londradaki Irak elçiliğiyle temas kurdu ve Londra ile Mançesterde Türkmenleri seçim gözlemcisi olarak bulunmalarına yardımcı oldu.

Ayni işlemi ikinci seçimlerdede tekrarladı.Halen Iraklı yetkililerle yapılan görüşmelere katılıyor ve Kerkük, Türkmen hakları konularında Türkmenlerin görüş açısını anlatıyor.

Halen İngilteredeki Türklerin hazırladığı tüm faaliyetlere katılmakta ve Türkmenleri toparlayan faaliyetler düzenlemektedir.Dünya ve Irak siyasetinde çok önemli yeri olan İngilterede, Türkmenlerin uzun zamandır meydanı boş bıraktıklarına inanan Sündüs hanım, eksikleri bir an önce tamamlamak için çok hızlı ve etkin icraat yapmayı düşünmektedir.

Çok yakın gelecekte, Kor Gurubu adı altında toplanan faal Türkmenlerle birlikte yapılacak işlerin stratejisini çizecek ve ardından Londrada bulunan Türkmenlerle “Türkmen davası için seferberlik” toplantısı yapacaktır.

Türkmen gerçeklerini İngiliz hükümeti, devleti ve medyasına iletmeye azimli olan Sündüs hanım Türkmenlerarası ayrılıklara (mezhep, lehçe, bölge...vs.) şiddetle karşı durmakta, konuşmaktan ve gösterişten ziyade icraata ve ekip çalışmasına inanmaktadır
Dış Türkmenler Birliği olarak Sündüs hanımı desteklediğimizi açıklar tüm Türkmenlerin ona yardımcı olmalarını dileriz.

Dış Türkmenler Birliği
Merkez Kurulu

Aucun commentaire: