dimanche 21 juin 2009

KANIMIZ AKSADA TÜRKMENİZ
Irak bize o kadar yakın ki..3.5 milyon Türkmenin yanı sıra nüfusunun tamamına yakını Müslüman ve gözü kulağı Türkiye de olan bir ülke. Irak’ta petrol zenginliği nedeniyle Kürt grublar tarafından tartışmalı bölge yapılmak istenen Kerkük yakınlarındaki Türkmen kasabası Taze Hurmatu’da bomba yüklü bir kamyonun patlaması sonucu yetkililere göre 63, Irak Türkmen Cephesi’ne (ITC) göre ise en az 80 kişi öldü.


Yetkililer, dün öğle namazının ardından Şiiler’in Resul El Azam Camii’nden çıktıkları sırada düzenlenen saldırıda yaralı sayısının da 200 olduğunu, bildirdi. ITC Türkiye Temsilcisi Sadun Köprülü yaptığı açıklamada: "İntihar saldırısı olduğu kesin. Ancak kimler tarafından yapıldığını bilmemiz mümkün değil. Kerkük’ün güvenliğinin peşmergelere bağlanmak istemesi nedeniyle 15 gün önce, Taze Hurmatu’da Türkmenler büyük bir protesto gösterisi yapmıştı. Bazı kesimlerin çok büyük provokasyonu ile karşı karşıyayız."dedi.


Türkmeneli olarak adlandırılan bölge Mendili'den Kerkük’e Telafere Altunköprüye Hatta Bağdat a kadar buram buram Türk diyarı bu topraklar. Savaşlar,bombalarla ve intihar saldırılarıyla anılan bu coğrafya da ölüm en çok Türkmenlere yakın olmuş. Hangi iktidar yönetime gelirse gelsin katliamlar,idamlar ve baskılar Türkmenlerin üzerinden eksilmemiş.

Bir toplantıda Türkmen aydınlarına sizin neden Bir Denktaş’ınız yok diye bir soru sormuştum. Cevap gerçekten düşündürücü ‘’BİZDE BİRÇOK DENKTAŞ VARDI. HEPSİNİ ASTILAR.’’


Irak ta yaklaşan Nüfus sayımında Kürt gruplar Türkmenlere baskı kurarak sayılarını az gösterip bölgesel hâkimiyetlerini haksız şekilde Türkemeneline de yaymak derdindeler. Çünkü Türkmenler petrol zenginliğinin üstünde yaşıyorlar. Türkiye ne kadar komşularıyla iyi ilişkiler çizgisinde bir dış siyaset yürütse de peşmergeler aynı iyi niyet konumunda değiller.

ARTIK IRAK’TA SAYILAR KONUŞUYOR
Nüfus sayımının yaklaşmasıyla katılım konusu ön plana çıktı. Sayım hazırlıkları şu anada yetersiz olsada görünen o ki Eylül 2009 da yapılacak. Türkmenelinde kadınların ve Irak dışındaki Türkmenlerin sayıma katılımı çok önemli. Taze Hurmatu son patlama gibi olaylarla bu katılımı düşürmeye yönelik bir oyun oynanmaya devam ediyor. Verilmek istenen mesaj gayet açık. Türkmen bölgesi güvenli değil.

IRAK TÜRKMENLERİ TEK YÜREK
Türkmen siyasi hareketleri nüfus sayımın ertelenmesi için tek yumruk olmuş durumda. Çünkü sağlıklı bir alt yapı yok şu anda. Yapılacak sayım peşmerge baskısı altında olacak ve sağlıklı bir sonuç vermeyecek. Hem Irak’taki hem de Türkiye’deki Türkmenler güvenlik sağlanana kadar nüfus sayımının ertelenmesi tezini savunuyorlar. Zaten BM bu yöndeki raporlarıda bu tezi savunuyor.

TÜRKMENLERİN YARADANA BİR CAN BORCU VAR


ITC Lideri Dr.Saadettin Ergeç Irak’taki en güçlü Türkmen Haraketinin başkanı.Tüm Irakta yaşananlara cevapı net’’Biz Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız.Bu vatanın asli unsuru ve ev sahibiyiz.Her Türkmen gün geldiğinde vatanı uğruna canını seve seve verecektir.Allahımıza bir can borcumuz var ve zamanı geldiğinde vermekten çekinmeyiz.’’

Belki adı Irak..Belki magazin ve güncel konulardan hatırlanmayan bir Türkmeneli var.Ve yükselen ses ‘’ACILAR İÇİNDEYİZ NERDESİN CAN GARDAŞ.

GÜNGÖR YAVUZASLAN

,

Aucun commentaire: