samedi 16 avril 2011

Türkmen basın kurltayı Ankara'da çalışmalarına başladıDilşat Terzi-Ankara


Irak ve dünyanın birçok ülkesinden gelen çok sayıda Türkmen medyacının katıldığı dördüncü Türkmen basın kurultayı Türkiye'nin başkenti Ankara'da bugün Cuma başladı.

Irak ve Türkmenler'in şehitleri ruhuna uygulanan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan kurultay 7 dakika süren bir sinevizyon gösterildi.

Irak, Türkiye, Danimarka, Kanada, İngiltere, Arap Birleşik Devletleri, Belçika, Hollanda ve diğer ülkelerden gelen Türkmen basın mensubu, yazar ve medya çalışanlarının katıldığı kurultayın açılış törenine Arap dünyasında medyada çalışan bariz isimler misafir olarak katıldı.

Kürt ve Hıristiyan misafir gazetecilerin de misafir edildiği kurultayın açılışında konuşan Türkmen basın konseyi genel sekreteri Kemal Bayatlı kurultaya 85 delege ve 135 misafirin katıldığını vurguladı.

Bayatlı, daha geniş bir katılım gerçekleştirmek istediklerini ancak ekonomik sıkıntıların buna engel olduğunu ifade etti.

Arap dünyasından bariz medyacıların katılması kurultaya itibar kazandırdığını belirten Bayatlı, Türkmen basın mensupları olarak doğru bilgiyi nakletmenin en büyük görevleri olduğunun altını çizdi. Türkmeneli'nde gazetecilik yapmanın zor olduğunu kaydeden Bayatlı Türkmen medya mensuplarının şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Ardından Türkiye cumhurbaşkanının Ortadoğu başdanışmanı Erşat Hürmüzlü kürsüye gelerek Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajını okudu. Gül mesajında Türkmen kurultayının Türkiye'de yapılmasının gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Mesajda "Böyle hayırlı organizasyonları her zaman destekleyeceğiz" denildi.

ITC eski başkanlarından Sanan Ahmet Ağa ve ITC Erbil İl Başkanı Nezhet Abdülgani'nin tebrik mesajlarının okunduğu kurultayda konuşan

Irak Gazeteciler Sendikası Başkan Yardımcısı Nasır Alyasiri,

Türkmenler'in Iraklı kimliklerinine sıkı bağlandıklarını söyledi. Alyasiri, Türkmenler'in maruz kalmış olduğu katliamları sıraladı. Alyasiri "Ancak Türkmenler buna rağmen Iraklı kimliklerine bağlı kaldılar" dedi.

Türkmenler'in işgalden sonra bazı beklentilerini elde etse de tüm haksızlıklarının sona ermediğini vurgulayan Irak Gazeteciler Sendikası Başkan Yardımcısı Nasır Alyasiri, "Kerkük'e el uzatanların elini Babagürgür ateşi yakar" dedi.

Kerkük'ün Sesi Gazetesi başyazarı ve Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan ise yaptığı konuşmada

"Kerkük küçük Irak'tır. Türkmenlerin kalbidir" dedi.

Ardından kürsüye gelen Iraklı programcı İmat El-Khafaji, "

Türkmenler silahla değil kalemleriyle düşünceleriyle savaşıyorlar" dedi.

Kurultaya katılan bazı misafirler de konuşma yaptı. Kurultaya Türkmen eski milletvekili Fevzi Terzi de misafir olarak katıldı.

Aucun commentaire: