vendredi 22 novembre 2013

BÜYÜKELÇİ KAYMAKÇI’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

21 KASIM 2013

Büyükelçi Kaymakçı ve Haceroğlu


Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk kaymakçı, Türkmeneli Televizyonu’na önemli açıklamalarda bulundu.
Türkmeneli TV Genel Müdürü Yalman Haceroğlu’nun programında soruları yanıtlayan Kaymakçı, Irak-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Kaymakçı, iki ülke arasında önümüzdeki günlerde yapılacak olan ziyaretlere de açıklık getirdi.
İki ülke arasında son 1,5-2 yıldır konjonktürden kaynaklanan bazı soğukluklar yaşandığını söyleyen Kaymakçı, “Biz her zaman şunu biliyorduk. Türkiye ve Irak birbirinden vazgeçemeyen iki kardeş ülke. Birbirine ihtiyaç duyan iki kardeş ülke. Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığını da biliyorduk” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Irak’ı ziyaret etmek için özellikle Muharrem ayını seçtiğini kaydeden Kaymakçı, Davutoğlu’nun hem siyasi hem de dini liderlerle, Irak’taki herkesi kucaklayan bir anlayışla temaslarda bulunduğunu anlattı. Bakan Davutoğlu’nun ziyareti sırasında önemli mesajlar verdiğini belirten Kaymakçı, “Bunlardan bir tanesi bizim Irak’ta her kesimi kucakladığımız ve Irak’ı kardeş bir ülke olarak gördüğümüz mesajıydı. Bir başka mesaj bizim aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığı, doğrudan diyalog ve sağlıklı ilişkiler kurarsak bu tür sorunlarla bir daha karşılaşmayacağımız yönünde mesajdı. Türkiye’nin mezhepçiliğin karşısında olduğu, Irak’ın birliği, bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyduğu mesajını da verdi” diye konuştu.
Davutoğlu’nun ziyaretinin ekonomi açısından da önemli sonuçları olduğunu vurgulayan Kaymakçı, şunları söyledi: “Türkiye-Irak ilişkileri ekonomik açıdan da çok önemli. Irak’ın dünyanın 4. büyük petrol rezervlerine sahip, önemli gaz stokları olan bir ülke. Aynı zamanda yeniden yapılanmaya büyük ölçüde ihtiyaç duyan bir ülke. Bunun yanı sıra Türkiye bölgesinde en önemli ekonomik aktör. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi. Enerjiye ihtiyaç duyan bir ülke ve aynı zamanda inşaat konusunda da önemli mesafe almış, dünyanın en önde gelen ülkelerinden bir tanesi. Irak’ın da yeniden yapılanma sürecinde Türk firmalarına da ihtiyacı var. Zaten ilişkilerimizdeki son 1,5 yılda görülen soğukluğa rağmen hala Irak’ta binlerce firmamız faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla bu ziyaret bu anlamda da çok önemliydi. Ziyaret Irak’ta her kesimi kucakladı. Net mesajlar verdi. Türkiye’nin Irak’ı kucakladığını ve geleceğinin Irak’la bir olduğu mesajını verdi. Aynı tepkiyi Iraklı muhataplarımızdan da gördük.”
Büyükelçi Kaymakçı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Irak Parlamentosu Başkanı Usame Nüceyfi’nin davetlisi olarak önümüzdeki günlerde Irak’ı ziyaret edeceğini açıkladı. Çiçek’in ziyaretinin ardından bazı teknik bakanların ziyaretlerinin gerçekleşeceğini bildiren Kaymakçı, önümüzdeki iki hafta içinde Türkiye ile Irak arasında ikinci bir sınır kapısının açılması çalışmalarının resmen başlatılacağını da sözlerine ekledi.
Kaymakçı, aktif çalışmalarından dolayı Türkmeneli TV’yi tebrik etti.

Aucun commentaire: