vendredi 17 juillet 2009

Saatçi'nin gözünden "Türkmen Boyları"


17 Temmuz 2009, Cuma


Suphi Saatçi'nin ''Irak Türkmen Boyları Oymakları ve Yerleşme Bölgeleri'' isimli çalışması, Kerkük Vakfı tarafından yayımlandı. Alınan bilgiye göre, Kerkük doğumlu yazarın Irak'ta Türkmenlerin yaşadıkları il, ilçe, nahiye ve köyleri ele alan çalışması, Türkmeneli coğrafyasındaki Türkmen boy ve oymaklarını, aşiret ve ailelerini tanıtıyor.
Türkmen beldelerinin konumu, tarihi ve kültürel yapılarının incelendiği kitapta, ''Musul, Erbil, Altunköprü, Kerkük, Tazehurmatu, Beşir, Tavuk, İmam Zeynelabidin, Tuzhurmatu, Kifri, Karatepe, Hanekin, Mendeli ve daha bir çok Türkmen kenti hakkında bilimsel veriler ışığında bilgiler'' sunuluyor.
Saatçi'nin bizzat gerçekleştirdiği araştırmalar ve incelemelerle şekillenen bir başvuru kaynağı niteliğindeki kitapta, Türkmen coğrafyası ve insanlarına ait fotoğraflara da yer veriliyor.
İlk ve orta öğrenimini Kerkük'te tamamlayan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek mimarlık bölümünü 1974'de bitiren 2002 yılında Prof. Dr. unvanını alan Saatçi'nin Kerkük folkloru üzerine yayımlanmış birçok çalışması bulunuyor.
(Anadolu Ajansı)

Metni Oylayın

Aucun commentaire: