dimanche 1 novembre 2009

“Kerkük’e konsolosluk açacağız”

01 Kasım 2009, Pazar


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak’taki temaslarının son gününde Musul Başkonsolosluğu’nun açılışını gerçekleştirdi. Davutoğlu, Kerkük’e de konsolosluk açılacağını söyledi.


2006 yılından beri faaliyet gösteren Musul Başkonsolosluğu’nun resmi açılışını yapan Davutoğlu, Türk halkının hangi koşulda olursa olsun Irak halkının yanında olacağı mesajını verdi. Açılışın ardından Türk konsolosluğunun bahçesine barışı temsil eden zeytin fidanları dikilirken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na Musul Üniversitesi tarafından fahri profesörlük unvanı verildi.
Konsolosluğun açılışında konuşan Bakan Davutoğlu; Basra’dan Musul’a, Kerkük’ten Nasıriye’ye kadar tüm Irak şehirlerinin kardeş olduğunu ifade ederek, “Bizler Iraklı olmayan bakanlar değil, sizin bakanlarınız” dedi. En kısa zamanda Kerkük’e de konsolosluk açmayı hedeflediklerini söyleyen Davutoğlu, “Türk halkı hangi şartlarda olursa olsun yanınızdadır. Sizin güvenliğiniz bizim güvenliğimizdir. Tarihte beraberdik ebediyete kadar da beraberiz” diye konuştu.


Kuzey Irak temaslarında Davutoğlu’na eşlik eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise, “Ben tarihten çok anlamam, ancak derler ki tarih tekerrürden ibarettir. Bugün burada buna bir kez daha şahit oluyoruz. Yüzyıllar önce Osmanlıların Musul’un kalkınmasına gösterdiği ilgiyi, onların torunları olarak yeniden göstermek için buradayız” diye konuştu.
Açılış töreninde folklor ekipleri gösteri sunarken, Davutoğlu’na Türkmenler tarafından bir Osmanlı subayından kalmış antika plak hediye edildi. Davutoğlu, Musul’daki temaslarının ardından Türkiye’ye hareket etti.
(İHA)

Aucun commentaire: