samedi 22 mai 2010

ITF EU Representative was invited to the varnishing day of Artist Ayşegül Poroy's exhibition

The artist
Photo Belçika Haber

Artist Ayşegül Poroy (third from the left)
Photo by Yusuf Çinal of Yeni HaberThe "vernissage" was a great success.

Mrs Ayşegül Poroy is a very talented Turkish artist,
we were quite impressed by her palette of rich colours and by the energy which emanates from her paintings.
KÜLTÜR-SANAT : 'ANAHTAR SÖZCÜKLÜ TAŞINMA' ZİRVEYE DÖNÜŞTÜ / 21-05-2010
Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy´un eşi Ressam Ayşegül Poroy "Anahtar sözcük: Taşınma" adlı dördüncü kişisel sergisinin tanıtım kokteyli zirveye dönüştü.

20 Mayıs 2010 tarihinde Tour&Taxis´de yapılan sergi kokteylinde ev sahipliğini Ressam Ayşegül Poroy ve eşi Başkonsolos Mehmet Poroy'un birlikte yaptı.

Kokteyl'e Büyükelçi Murat Ersavcı, Sefire Zeynep Ersavcı, AB Nezdinde Büyükelçi Selim Kuneralp, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, TMR (Nato Nezdinde Türk Askeri Heyet) Başkanı Hv. Plt. Korgeneral Mehmet Veysi Ağır, Brüksel Askeri Ataşesi Topçu Kurmay Albay Yaşar Öztürk, Katipler Can İncesu, Turfan Korkut, Muavin Konsoloslar Gamze Algün, Ali İhsan İzbul, Turizm Müşaviri Kenzi Güzel, Eğitim Müşaviri Saliha Eker, Schaerbeek Belediye Meclis Üyeleri Sadık Köksal, Derya Alıç, BADD Başkanı U. Esat Ağca, UETD Brussels Başkanı Eşref Yağcıoğlu, Belçika Türk Kadınlar Derneği Başkanı Bilgen Ergen, Live System Başkanı Mine Özcan, Belçika Haber Halkla İlişkiler Müdüresi Zerrin Aydın, Türkmen Cephesi Avrupa Temsilcisi Hasan Aydınlı, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sanatseverler, işadamları katıldı.

Ressam Ayşegül Poroy'un babası Atilla Erenler, torunları Can ve Yağmur ile kızı Ayşegül Poroy'un mutluluğunu paylaştılar.

Büyükelçi Murat Ersavcı yaptığı konuşmada "Ressam Ayşegül Poroy hanımı tebrik ediyorum. Bizlerin duygularını tuallere çok güzel yansıtmış ve bizim mesleğimiz gereği taşınma temasını sanatsal olarak çok güzel işlemiş. Bu güzel tabloların sergilendiği bu güzel açılışta olmaktan çok mutluyum. Ressam Ayşegül Poroyu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Ressam Ayşegül Poroy ise davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, "Sergimizin adını 'Anahtar Sözcük: Taşınma' koymamızın nedeni mesleğimiz gereği taşınmalar hayatımızın bir parçası olmakta. Anahtar ise taşındığımız evlerin sembolü oldu. Bu temadan yola çıkarak, bu eserleri oluşturdum. Anahtar temalı 85 parçadan oluşan bu tabloların büyük bir bölümünü akrilik, monotip baskı olarak yaptım. Deneyimler, Tatlı Tayin Hayallerim, Hatıralar ve Anahtarları başlıklarda oluşan bu eserleri yapmamda bana yardımcı olan eşim Mehmet Poroy'a da teşekkür ediyorum. Sergimize teşrif eden sayın büyükelçilerime, sefire hanıma ve siz davetlilerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Sanatçı sergide eserleri hakkında davetlileri bilgilendirdi.

AYŞEGÜL POROY KİMDİR?


Çalışmalarını Brüksel´de sürdürmekte olan son dönem ödüllü kadın sanatçılarımızdan Poroy; Flaman Sanat Okulu, RHoK´da 4 yıl özgünbaskı eğitimi almış olup, Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Master yapmış ve çeşitli eğitim kurumları ile Üniversitelerde resim dersleri vermiştir. Poroy halen aynı Fakülte´de resim üzerine Doktora eğitimini sürdürmektedir.


Sergiyi daha sonra izleme imkanı olabilecektir.


Sergi Süresi : 20 Mayıs –3 Haziran 2010 (11.00- 20.00) Adres : Tour&Taxis Royal Depot Avenue du Port 86C- 1000 BruxellesPublished in : Belçika Haber
For more photos please click on the link below

Aucun commentaire: