jeudi 13 mai 2010

Önder Lider Şehit Mustafa Kemal Yayçılı'nın 6. yıl dönümüSENİNLE GURUR DUYUYORUZ
Millet yolunda çizdiğin çizgileri devam ettireceğiz
İsam Terzibaşı

14 Mayıs 2004 acı bir olayın ardından Türkmen mücadelemizin en önde gelen liderlerimizden birini kaybettik. O da değerli ve kıymetli kan kardeşimiz şehit Mustafa Kemal Yayçılı'dır. Mustafa Kemal şahadet mertebesine nail olup bize veda etmeden son yolculuğuna gitti. Öyle bizi bir üzüntüye koydu ki, Türkmen davası onun ardınca ağlıya ağlıya son yolculuğuna uğurladı.

Bütün milli duygulu insanlar Türkmen, Arap, Kürt ve Asurlar hepsi ağladı ve üzüldü. Bu da sadece bir gerçeği yansıtır ki; Önder Şehit Mustafa Türkmen davasının ne olduğunu iyice çevresindeki gayrı Türkmenlere de anlatmıştır. Bunu da bugünkü Irak'ımızda bu kadar yoğun sorunlar içinde az mücadeleci bir kimse yapabilecektir.

Şehit Mustafa Kemal Yayçılı mücadeleci ve azimli bir Türkmen idi. Hassas ve tehlike anlarında çok soğukkanlı birisi idi.Zor olaylar karşısında kendini hiç bozmayıp, gülümseyerek sorunları çözmeye çalışırdı. Çoğu zor anlarda siyasi görüşmelerde yerinde ve ustaca konuları yorumlayıp korku bilmeden yanıt verirdi. Karşı tarafı küçümsemeden sorunların güzel çözümü ile tartışmasını sona erdirirdi. Kendini hiç kimseden üstün bilmezdi. Her zaman da "İnsan millet yolunda hoşgörülü olmalıdır, ne kadar hizmet ederse o kadar yükselir biz hizmetle büyüğüz" söylerdi. İşte bunlar hepsi lider olan kimsenin özellikleridir. Onun ölüm haberi bütün Türkmenleri yasa boğdu.

O gözümüz önünden gitti, ama gönlümüzden çıkmadı ve çıkmayacak. Vicdanımızda yaşamaktadır.

O Türkmenlerin lider sembolüdür. Şehit Mustafa Kemal 1955 Kerkük doğumludur. Irak’a yönelik Amerikan operasyonu sonrası Kerkük’e giren ilk lider idi. Şehidimiz Türkmen nüfusunu bir çatı altında toplamaya çabaladı. Türkmen adayı olarak Kerkük valiliğinde Meclis Üyesiydi. Evli ve iki çocuk babası olan Yayçılı, 30 yıl önce üniversite eğitimi için, Türkiye’ye gitmişti. Karadeniz Teknik Üniversitesi inşaat Fakültesini bitirmiş. Ardından İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’nde Master yapmıştı.

IMTP Üyesi olan Şehit Fazıl Namik Karanaz 1967’da Kerkük’ün Musalla mahallesinde doğdu. Kendisini halkımızın davasına adayan Şehit Fazıl Karanaz, cesur ve azimliydi. Irak’ın kurtuluşunun ardından büyük bir rol oynayan Karanaz, tüm milli günlerde yer aldı. Karanaz, Yayçılı ile birlikte acı bir trafik kazasında hayatını kaybetti ve Millet uğrunda şehit düştü.

Irak Milli Türkmen PartisiEnformasyon Bürosu

Aucun commentaire: