mardi 20 septembre 2011

Türkmen Açılımı


Irak Türkmen Cephesi

Bu günlerde Türkmen toplumu arasında en çok dolaşan soru, Türkmen Açılımının ne demek olduğunu, Türkmenlere ne getirecek, bu açılıma inananların, düşüncesinin bu konuda net anlamı nedir? Açıklamasını arzu etmektedirler.

Toplumumuzun hiçte endişesi olmasın, Irak Türkmen Cephesinin, Türkmen Açılımı düşüncesine inanmak, Türkmen politikası konuları yanında Kültürel, sosyal, ekonomik, ve güvenlik gibi meselelerimizi ve konuları, diğer gruplara, etnik olsun veya siyasi kitle olsun onlara anlatmak, açıklamak Türkmen toplumunun kendi dar çerçevesinde kalmamalı, ülkede olan tüm siyasi bloklar ve onlara mensup halk kitlelerine davamızı anlatmalıyız, işte buda açılımla gerçekleşir.

Burada en önemli mesele, Türkmen Cephesinin inandığı tüm yakın ve uzak hadeflerinden ve çizdiği milli stratejisinden, davasından hiç bir taviz vermemek şartıyle bu açılım gerçekleşecek.

Irak Türkmen Cephesi, Türkmenlerin hükümetten, parlamentodan Türkmen isteklerini, beklentilerini, gözardı olan haklarını özellikle Türkmenlerin elinden alınan veya verilmeyen kavmi haklarını almak için her hangi bir siyasi kitlelerle ve etnik gruplar olsun veya siyaset bazında olan bloklarla olsun oturup, kendi davasını, tartışıp, konuşarak, isteğini onlara anlatacaktır. Yalnız siyasi konular değil, diğer tüm meseleleri anlatmak, örneğin: Her hangi bir Türkmen Sivil Toplumu Örgütü bir Kültürel, sosyal, veya diğer alanlarda bir faaliyet yaparsa, veya bir Türkmen büyüğü hakkında yapılan bir anma törenine, yalnız Türkmenler çağırılmamalı, Türkmen olmayan diğerleri davet olmalı, meselemizi inancımızı, büyüklerimizi, sanatımızı, devletten, beklentilerimizi ve isteklerimizi onlarla paylaşmak, işte Türkmen açılımı budur.

Çünkü bundan önce, bir çok meselemiz, özellikle milli davamızı Irak halkına doğru açılım yapılmamıştır, hedefimiz, isteğimiz ülkenin toprağına, bayrağına saygımız, bağlılığımızı onlara anlatmamıştık, işte düşüncesinde olduğumuz açılım, kendi milli davamızı, her şeyimizi, isteğimizi, gözardı olan, kavmi haklarımızı, diğerlerine anlatmak, işte Irak Türkmen Cephesinin inandığı açılım budur.

Aksitakdirde, Türkmenler, hiç bir tarafla, etnik grupla veya siyasi bloklarla ikili veya üçlü bir ittifaka varamayız ve açılım yapmaz, eğer iki taraf arasında bir denklik veya üçüncü bir zâmin taraf olmarsa, örneğin: Birleşmiş Milletler Örgütü gibi bir Kevvetli taraf sorumluluğu üstlenmerse,.

Bunun için, Türkmen açılımı sözünden kimsenin endişesi olmasın, dedikoduya yol açılmasın, milli, kavmi davamız, emin ve kuvvetli ellerdedir.

Irak Türkmen Cephesi

Aucun commentaire: