mardi 4 août 2009

ITC Başkanı Ergeç İstanbul’daki Türkmenlerle buluştu
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Saadettin Ergeç, Türkiye’ye yaptığı bir dizi ziyaret çerçevesinde İstanbul’daki Türkmenlerle bir araya geldi. 1 Ağustos Cumartesi günü, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya ITC Türkiye temsilciliği danışmanı Dr. Hicran Kazancı da katıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda Türkmenlerle bir araya gelen Ergeç bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.


Irak’taki siyasi gruplar arasında çekişmeli olan Kerkük konusuna ilişkin olarak “Kerkük’ün rengi bellidir. Saddam rejimi dönemindeki asimilasyon çalışmaları Kerkük’ün kimliğini değiştiremedi. Burada gözü olanlar dışarıdan müdahalelerle gerçeğin değişmeyeceğini görmelidirler” dedi.


Yurtdışındaki Türkmenlerin üzerine önemli görevler düştüğünü belirten Ergeç, “Yurtdışında güçlü bir lobimiz olmalıdır. Bulunduğumuz ülkelerdeki siyaseti etkilememiz, olumlu hareketleri desteklememiz, olumsuz olanlara ise yeri geldiğinde tepkimizi göstermemiz gerekir” dedi.


Girişimleri sonucunda Irak’ta yaklaşan sayımın ertelenebileceği yönünde açıklamalar yapıldığını dile getiren ITC Başkanı, birçok Türkmen bölgesinde ihlallerin söz konusu olduğunu söyledi. İhlallerin devam etmesi durumunda sağlıklı bir sayımın imkânsız olduğunu belirten Ergeç “Şu ana kadar çalışmalarımız sağlıksız olan bu sayımın, eksiklikler ve ihlaller giderilinceye kadar ertelenmesi yönünde idi. Ancak sayımın ertelenecek olması çalışmalarımızı durdurmayacaktır. Sayım yapılacakmışçasına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” Dedi.


Yaptıkları çalışmalarla Kerkük meselesinin uluslararası öneme sahip bir hal aldığını, bu sebeple çözümün çok yönlü olması gerektiğini belirten Ergeç “Şu anda öyle bir aşamaya geldik ki Türkmenlerin oluru olmadan Kerkük hakkında bir karar alınması neredeyse imkânsız hale geldi” dedi.


Haber: Deniz MUSA

Aucun commentaire: