mercredi 30 décembre 2009

IRAK TÜRKLERİ ÇANKAYA KÖŞKÜNDE2010 IRAK Seçimleri öncesi Türkiye’de bulunan Irak Türkmen cephesi lideri ve Kerkük milletvekili Saadettin Ergeç ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Gül tarafından Çankaya Köşkünde kabul edildi.


Görüşmede Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı Erşat Hürmüzlü ile ITC TT Sadun Köprülü, ITC TT Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Hicran Kazancı, ITC TT İdari İşler Yardımcısı Adil Selbi'de hazır bulundu.


Görüşmede Irak ve Türkmeneli’ndeki son durum ile Kerkük konusu görüşüldü.Gül Irak Türklerine bir kez daha Türkiye Cumhuriyetinin kendilerine olan desteğini yineledi.
IRAK TÜRKLERİNİN GÜL SEVGİSİ ve TELAFERDEKİ CADDE
15 Eylül 2004`te Amerikan güçleri, Telafer`e saldırmış ve çıkan olaylarda birçok masum Irak Türk’ü şehit edilmişti. Dönemin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Telafer'deki saldırıların devam etmesi durumunda Türkiye'nin işbirliğinin sona erdirileceğini ABD'ye ilettiklerini belirterek, "Tabii ki sözde kalmayız, gerekirse üzerimize düşeni yaparız" demişti.Bu çıkışın ardından Amerika Telafer’deki saldırıyı durdurdu. Ondan dolayı Telafer’in en büyük caddesine Abdullah Gül ismi verildi.

Aucun commentaire: