mercredi 23 juillet 2008

Kerkük'te Çözüm Sinyali

Irak Parlamentosu, yerel seçim kanunu tasarısını Kürt İttifakı milletvekillerinin meclisi terk etmesine rağmen, oyladı ve kabul etti. Irak Parlamentosu, uzun zamandır tartışılan yerel seçimler yasa tasarısını kabul etti. Kürt İttifakı milletvekillerinin Meclis Başkanı Mahmud el Meşhedani'nin gizli oturum kararını protesto ederek meclisi terk ettiği oylamaya 140 vekil katıldı. Tasarıya 127 vekil 'evet' oyu verdi. Yasanın yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve iki yardımcısı tarafından onaylanması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Konseyi, tasarıyı tekrar görüşülmek üzere meclise iade edebiliyor.

Tasarının görüşülmesi sırasında en büyük tartışma Kerkük konusunda yaşandı. Kürt İttifakı milletvekilleri geçtiğimiz hafta, yerel seçimlerin Kerkük'te de yapılması gerektiğini vurgulamış, alternatif girişimleri protesto ederek meclisi terk etmişti. Türkmen ve Araplar 2003 yılındaki işgalin ardından kentteki demografik yapının ciddi biçimde değiştirildiğine dikkat çekerek, oylamanın Kerküklülerin iradesini yansıtmayacağını savunuyor. Kabul edilen yasa tasarısı Kerkük'teki Arap, Türkmen ve Kürt gruplardan her birinin yönetimde yüzde 32 oranında temsil edilmesini öngörüyor. Bu formülü birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Celal Talabani kendisini ziyaret eden Türkmen heyetiyle görüşmesinde gündeme getirmişti. Türkiye'nin de desteklediği bu formüle önce sarı ışık yakan Kürt yetkililer, meclisteki görüşmeler sırasında blok halinde karşı çıktı.

Irak'ta yerel seçimlerin Eylül ayında yapılması planlanıyordu. Kabul edilen yasa tasarısı onaylansa bile seçimlerin en erken Aralık ayında yapılabileceği ifade ediliyor.

http://www.kerkukgazetesi.com/HaberDetay.aspx?Dil=1&Id=Hab633523605016250000&Konum=3

Aucun commentaire: