lundi 14 juillet 2008

SADETTİN ERGEÇ, YENİDEN İTC BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİTartışmalı ve protestolu geçen 5. Türkmen Kurultayı'nda Irak Türkmen Cephesi (İTC) Başkanı Sadettin Ergeç, yeniden İTC'nin başkanlığına seçildi. Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde belediye binası yanında bulunan Meşatıl Medresi Salonu'nda düzenlenen Türkmen Kurultayı bugün sonuçlandı.

Çok tartışmalı ve protestolu geçen bugünkü seçimlere Tel Afer ve Musul üyeleri seçimlerin yanlı olduğu gerekçesiyle katılmayınca 72 delegeden sadece 51'i kurultayda yer aldı. Önceki gün Türkmen Karar Partisi ile Türkmeneli Partisi seçimlerin taraflı olduğu gerekçesiyle kurultaydan çekilmişlerdi. Daha önceki kurultayları canlı veren Türkmen TV de basına kapalı gerçekleşmesinden dolayı bu sefer seçimleri canlı olarak ekrana getiremedi.

Seçimler Sadettin Ergeç ile Türkmen Meclis Üyesi Hasan Turanın arasında bir yarışa sahne oldu. Yapılan oylamada Sadettin Ergeç 51 delegeden 44'ünün oyunu alarak yeninden başkan seçilirken Hasan Turan ise sadece 4 oy aldı. Kurultayda Türkmen Meclis Başkanlığı'na da oy çokluğu ile yeniden Yunus Bayraktar seçildi. İllerin seçimleri ise devam ediyor.

(Cihan Haber Ajansı)

Aucun commentaire: