samedi 19 juillet 2008

KÜRTLER, MİLLET MECLİSİNDEN NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

15.07.2008

tarihinde, Kerkük meselesini masada tartışır iken, Irak Millet Vekilleri Meclisi bünyesi altında gerçekleşen olaylar, Irak'ın geleceğini ve istikrarını düşünenler için belli bir işarettir.
Kürt Listesi millet vekilleri ve onlar gibi benzer çıkarlar peşinde olanlar Meclis toplantısından çekildiler ki, Kerkük'ün çözümü için, Türkmen, Arap ve Kürtlere 32%'şer ile Kilduaşurlara %4 oranla Kerkük Meclisinde sendeliye dağıtmak, 120 Millet vekilinin sunduğu öneriye oy kullanılmasın,Demokrasi, dar bir kesimin çıkarları için memleketin geleceğine ihanet etmek değil, bunu da Fuat Masum (Bu öneri Kürtlerin kemiğini kırmak demektir) ifadesi ile en iyi şekilde anlatmaktadır.


Uzun zamandan beri Kürtler siyasetten "çekiliriz" tehdidini sık sık kullanmaktadırlar. Tehditleri ve baskıları altında Hareket eden siyaset yüzünden, hiçbir zaman bu tehdidi yapmadılar yapamayacaklar.Kürtlerin Meclis toplantısını bırakmaları, Mahmut Osman'ın yaptığı (Araplar güçlendiği ve güçlü bir ordu kurabildiği zaman, bunlar Kürtlerin aleyhine dönüşecek ve siyasi kazançlarımızı kaybedeceğiz) açıklamayla mübaşir alakası vardır.

Daha önce de Zarfların, Tarih boyuca Türkmen Erbil şehrinin Kürtlere tabi olmasına yardımcı olduğu gibi, 2003'ten sonraki zarflar da, Kürtlerin tehdit edebilecekleri yasal olmayan bir çok kazanca el koymalarına yardımcı olmuştur.

Millet Meclisine gönderdiği yazıda, PUK'de yönetici olan ve Kerkük Meclis Başkanı Rüzgar Ali (Kerkük Petrolünü keseriz) tehdidi başlığı altanda idi.

Rüzgar Ali, (2005'te olduğu özgür ve sahtesiz bir seçim) istemesi, kendileri de seçimin ne kadar sahtekarlık olup olmadığını iyi biliyorlar, İTC'de halen Kerkük seçimi ihlallerine ait fotoğraflar ve belgeler bulunmaktadır.

Rüzgar Ali de, tehdit etmeden önce, Millet Vekili Meclisi, Kerkük'e getirilen 600 Bin Kürt'ün Sahte olmayan, onlara Kerkük etrafındaki Devlet yerlerini, özellikle Altun Köprü ve Dakuk yer dağıtmaları belgelerini talep etmelidir.

Tehditlerinde Rüzgar Ali ciddi ise, o zaman Hükümet ve Millet Meclisi de yanıtlarında ciddi olmalıdır.

Irak Türkmen Cephesi
Enformasyon Dairesi

Aucun commentaire: