lundi 7 juillet 2008

Suphi Saatçi: Etnik ve mezhep ayrılığı son bulmadan Irak'ta istikrar sağlanmaz

Hollanda’da Türkmen Paneli


07-07-2008


Hollanda’nın Harlem kentinde 6 Temmuz 2008 tarihinde düzenlenen toplantıda Irak Türkmenlerinin tarihi ve kültürel mirası tanıtıldı.


Tanış Irak Türkmen Derneği ile Erkin Türk Hollanda Öğrenci Kuruluşu’nun işbirliği ile düzenlenen toplantıya birçok kisi katildi.Tanış Irak Türkmen Derneği Başkanı Yalçın Mutapçı’nın açılışını yaptığı toplantıda, Türkmenlerin Hollanda’daki etkinlikleri kısaca dile getirildi ve toplantıya destek veren kuruluşlara teşekkür edildi.
Mutapçı daha sonra ilk sözü araştırmacı yazar Mehmet Tütüncü’ye verdi. Türkmenlerin tarihi ve yaşadıkları acılar hakkında kısa bilgiler veren Tütüncü, Türkmen toplumunu Türk dünyasından ayırmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Toplantıda söz alan ikinci konuşmacı Erkin Türk Hollanda Öğrenci Kuruluşu’nun Başkanı olan Serdar Parlak oldu. Parlak çalışmalarda gençlere ve gençlerin yetiştirilmesine önem ve ağırlık verilmesine dikkat çekti.
Toplantıya katılan Kerkük Vakfı Genel Sekreteri ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Suphi Saatçi ise, yaptığı konuşmada bin yıldan beri Irak’ta varlık gösteren Türkmenlerin, ülkede zengin kültürel miras bıraktıklarını ve Irak’ın en uygar toplumu olduklarını anlattı. Görsel belgelerle bir saydam gösteri de sunan Saatçi, Türkmenlerin Irak’taki mimari anıtlarını ve medeniyet tarihinin özgün simgesi olan Türkmen konut mimarisini görüntüler eşliğinde dile getirdi.
Türkmenlerin siyasi mücadelelerine de değinen Saatçi, geçmiş yönetimlerin Türkmen toplumuna uyguladığı baskı ve zulümlere rağmen, Türkmenlerin varlığını silemediklerini, tersine Türkmenlerin dikta rejimi düştükten sonra daha da bilinçli hâle geldiklerini ifade etti. Irak’ın yeniden yapılanmasında görülen etnik ve mezhep ayrımcılığının ülkeye geniş çapta zarar verdiğini, adil ve kalıcı çözümün ancak ve ancak çağdaş demokratik ilkelerin uygulanması sonucunda sağlanabileceğini söyledi.
Türkmenlerin de birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, siyasi mücadelede saflarını sıklaştırmaları suretiyle geleceğe yönelik projeler üretmeleri gerektiğini vurgulayan Saatçi, yanlış hareket edenlerin, etnik ve mezhep ayrımcılığı yapanların hüsrana uğrayacaklarını, doğruluğun, hakkaniyetin, mantık ve sağduyunun en sonunda galip geleceğine inandığını belirtti. Kerkük Vakfı’nın yayımlarının da tanıtıldığı bu etkinlikte Saatçi, okuyucuları için kitaplarını imzaladı.
Büyük ilgi toplayan toplantıda dinleyicilerden gelen sorulara, konuşmacılar tarafından yanıtlar verildi. Toplantıda mikrofona davet edilen Ömer Terzi, yazdığı hoyratları okuyarak dinleyicileri coşturdu. Gurbette yaşayan kalabalık bir Türkmen topluluğundan başka, Türkiyelilerin de ilgi gösterdiği toplantıya Belçika’dan Türkmen davasına hizmetleri geçen Merry Fitzgerald ve eşi Hasan Aydınlı da katıldı. İlginin büyük olduğu toplantının sonunda, katılımcılara Türkmen mutfağından oluşan lezzetli yemekler ikram edildi. Büyük bir sevgi ve dayanışma içinde geçen toplantıda Türkmenler, aynı zamanda birbirleri ile görüşmenin mutluluğunu da paylaşarak, unutulmaz bir gün yaşadı.Aucun commentaire: