mercredi 25 juin 2008

Uygur Türkleri Avrupa Birliği önünde Çin'i protesto etti.

Uygur Türkleri Avrupa Birliği önünde Çin'i protesto etti.
Uygur Türkleri Belçika´nın başkenti Brüksel´de bulunan Avrupa Birliği binaları önünde Çin´in Uygur Türklerine yönelik baskı politikasını ve Çin´in başkenti Pekin´de yapılacak olan 2008 Olimpiyatlarını protesto etti.

100´e yakın göstericinin katıldığı protesto eyleminde Türkiye ve Azerbaycan bayrakları da dikkat çekerken protestocular, ´Uygurlara demokrasi, Uygurlara insan hakları, Çin´i protesto edelim´ şekilinde sloganlar atarak Çin HAlk Cımhuriyeti´ne tepkilerini gösterdiler.

Belçika İslam Federasyonu başkanı Zeki Bayraktar´ın da katılımcılar arasında olduğu gözlenirken pek çok basın yayın kurumunun da protesto mitingine ilgi gösterdiği gözlendi.

Dünya Uygur Kurultayı ve Avrupa Doğu Türkistan Birliği yaptıkları açıklamada ´Bilindiği gibi Pekin olimpiyatları nedeni ile yakılan olimpiyat meşalesi 25.06.2008 tarihinde Doğu Türkistan´dan geçecek. Çin hükümeti meşale geçişi esnasında asayişi koruma gerekçesi ile terörist ilan ettiği Uygur Türklerine baskı yapmakta, suçsuz gençleri toplama kamlarına koymaktadır.Önümüzde ki günlerde ise 65 Doğu Türkistanlı kardeşimizi idam cezası ile cezalandırma kararı almışlardır´ dedi.


http://www.belturk.be/go.php?go=3031911&do=details&return=summary&pg=1


Aucun commentaire: