jeudi 28 juin 2007

Kerkük Irak'ın kırılma noktasıdır


Çşitli Temaslarda Bulunmak Üzere ABD'nin Başkenti Washington'da Bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Sadettin Ergeç, Assembly Of Turkish American Associations (Ataa) Tarafından Düzenlenen Bir Toplantıda Konuştu. Irak'ın Geneli ve Türkmeneli Bölgesi Hakkında Bilgiler Veren Sadettin Ergeç, Türkmen Toplumunun 37 Senedir Çeşitli Baskılara, Hatta Soykırıma Tabi Tutulduğunu Kaydetti. Maruz Kaldık...


Kerkük Irak'ın kırılma noktasıdır


Washington- Washington'da temaslarda bulunan Iraklı Türkmen Milletvekili ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç, Kerkük’te hayat normale dönmeden referandum yapılmasına karşı olduklarını söylerken Washingtonlu yetkililerin kendilerine kulak vermesini istedi.
Saadettin Ergeç Amerikan Kongresi’nde düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada Irak’ın Orta Doğu’nun kilidi, Kerkük’ün ise Irak’ın kırılma noktası olduğunu söyledi.

Iraklı Türkmenler’in 1920’lerden beri Irak yönetiminin baskılarına ve soykırımlarına maruz kaldığını hatırlatan Ergeç 2003 yılından beri yapmakta oldukları uyarıların ciddiye alınması çağrısında bulundu. Irak anayasasıyla ilgili kaygılarını başından beri dile getirdiklerini de belirten Ergeç Iraklı Türkmenlerin sadece kendi haklarını istediklerini, Irak’ın yönetiminde ağırlıklı rol oynamaya talip olduklarını söyledi. Ergeç, Irak’ın içinde bulunduğu kaos ortamına olumlu katkılarının olabileceğine işaret etti. Türkmenlerin Irak’ta tehlike altında olduğunu söyleyen Türkmen Milletvekili Kerkük’ün Türkmen şehri olduğunu ancak herkesin Kerkük’te yaşayabileceğini söyledi. Ergeç Kerkük’e özel statü verilmesini istediklerini de belirtti. Saadettin Ergeç, 1 Mart tezkeresinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmemesini 'talihsizlik' diye niteledi ve Türk askerinin yasal olarak Irak’ta bulunmasının, Türkmenler için yararlı olacağına değindi. Ergeç ve beraberindeki heyet Amerikan Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileri ve Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleriyle bir araya gelecek. New York’ta da temaslar yapacak olan Ergeç’in aralarında Hillary Clinton’ın da olduğu bazı senatörlerle bir araya gelmesi bekleniyor.habergazete
http://bizturkmeniz.com/tr/index.htm

Ergeç, Washington Temaslarına Devam Ediyor
27 Haziran 2007,


Çeşitli Temaslarda Bulunmak Üzere ABD'nin Başkenti Washington'da Bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Sadettin Ergeç, Assembly Of Turkish American Associations (Ataa) Tarafından Düzenlenen Bir Toplantıda Konuştu. Irak'ın Geneli ve Türkmeneli Bölgesi Hakkında Bilgiler Veren Sadettin Ergeç, Türkmen Toplumunun 37 Senedir Çeşitli Baskılara, Hatta Soykırıma Tabi Tutulduğunu Kaydetti. Maruz Kaldık...Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Sadettin Ergeç, Assembly of Turkish American Associations (ATAA) tarafından düzenlenen bir toplantıda konuştu. Irak'ın geneli ve Türkmeneli bölgesi hakkında bilgiler veren Sadettin Ergeç, Türkmen toplumunun 37 senedir çeşitli baskılara, hatta soykırıma tabi tutulduğunu kaydetti. Maruz kaldıkları baskılar konusunda da yalnız kaldıklarını ima edem Ergenç, 1 Mart tezkeresinin mecliste kabul edilmeyişini de 'talihsizlik' olarak değerlendirerek şunları söyledi:
"Tezkere zamanında elde bir fırsat vardı. 2003 yılından beri biz bunu istiyoruz, ama gerçekleştirilmedi. Gayet güzel olabilirdi, o zaman da bu yasaldı. Kimse de reddedemezdi. Şimdi dönüp reddedenlerin kim olduğuna bakmak lazım. Reddedenler kimlerdi ve arkasındakiler kimlerdi? Tezkerenin geçmesi, yasal olarak Türk askerinin göreve gelmesi, tezkerenin geçmesi orda yasal olarak bulunması demekti. Yasal olarak bulunması, böyle bir gücün olması tabi ki Türkmenleri olumlu yönde etkilerdi. Bizim kanaatimize göre Türkmen'lerin saf dışı edilmesinde en başta gelen unsurlardan birisi de budur. Irak'ın güvenliği konusunda İran ve Amerika arasında bir takım görüşmeler olduğuna da dikkat çenen Sadettin Ergenç, "Bakınız maalesef bir yere gelindi ki, Irak'ın güvenliği iki memleket tarafından tartışılmaktadır. Ama üçüncü bir güç nerede?


Onu da sormak lazım. İran ve Amerika'nın, Irak hakkında toplantılar yaptığı ve orda bulunan güvenliğin sağlanması için bir iş birliği meselesi söz konusudur. Bizim kanaatimize göre, Irak'ta cereyan eden, tüm komşu ülkeleri ilgilendirir ve tüm komşu ülkelerin onda söz sahibi olması lazım. Çünkü ateş düştüğü andan itibaren her tarafa sıçrayabilir Allah korusun." şeklinde konuştu. Kuzey Irak'ta bir Kürt yapılanmasının adımlarının çok önceden atıldığını, ama bugünden sonra engellerin açılmasının çok zor olduğunu söyleyen Dr. Sadettin Ergenç, "Bunun ilan edilmesi için çeşitli beklentiler vardır. Bunları elde edilmesi zordur.


Anayasamıza baktığınız zaman bir çok maddeler, birçok rahatsızlıklar var. Ben anayasa tadilatında komisyon üyesiydim. Acayip maddeler vardı, yani bizim ilk günden tespit ettiğimiz Irak'ı paramparça eden maddeler vardı. Toparlanmaya çalışıldı. sonra bir gerçek var. Bugün dünden çok daha iyidir. İlk meclis toplantılarında atılan fikirler değişik ama bugün ortaya atılanlar değişik, grupların anlaşmaları değişik ve anlaşmaların geliş noktaları değişik." şeklinde konuştu. Referandumu kesinlikle reddettiklerini belirten Ergenç, "Irak, insanlığı seven, insan haklarına saygılı olan güçlerin kontrolü altında olsun, Birleşmiş Milletlerin de müdahalesi olsun, sayım Irak genelinde olsun, referanduma gelince, biz referandumu kesinlikle reddediyoruz, çünkü Irak'ın istikrarını bile bozar."
İHA

ITC's Ergeç holds Kirkuk talks in Washington

28 June 2007, ThursdayAn Iraqi Turkmen delegation led by Saadettin Ergeç, head of the Iraqi Turkmen Front (ITC), is in the US capital to voice their uneasiness over the constitutional process regarding the disputed northern Iraqi city of Kirkuk during talks with senior officials.


Ahead of the delegation's talks with officials from the US National Security Council and the Defense and State departments, Ergeç participated in a meeting held by the Assembly of Turkish American Associations (ATAA) at the US Congress on Tuesday, according to the Anatolia news agency.


A referendum on the status of the strategically important, oil-rich city of Kirkuk is slated for the end of 2007.


While Iraqi Kurds are currently pushing for the referendum, the city's other residents, Turkmens and Arabs, are reluctant, fearing that the referendum would only confirm Kirkuk as part of the Kurdish region in the face of a massive influx of Kurdish immigrants over the past years.
By definition, a constitution cannot contain a provision with a specific date, Ergeç said, referring to the fact that the Article 140 of the Iraqi Constitution outlines the date of the referendum on Kirkuk. "What will we do with this article when the year 2007 is over? We reject the referendum. This will spoil Iraq's future," he added.
Zaman