mercredi 12 septembre 2007

Türkmenler referandumun on yıl ertelenmesini istiyor

Published in Biz Türkmeniz

Irak Parlamentosu'nun Kerkük kentinin nihai statüsü için yapılması planlanan referandumu gelecek mayıs ayına ertelediği yolundaki haberleri Türkmenler temkinli karşıladı. Kerkük İl Meclisi'nin Türkmen üyesi Ali Mehdi, Kerkük referandumunun 10 yıl daha ertelenmesi gerektiğini söyledi. Bağdat'ta cumartesi toplanan Irak Parlamentosu'nun, anayasanın 140. maddesine göre 2007'nin sonunda yapılması öngörülen referandumu, 2008 Mayıs'ının sonuna ertelediği bildirilmişti.

Gelişmeyi Cihan'a değerlendiren Kerkük İl Meclisi'nin Türkmen üyesi Mehdi, referandumun yapılması için Kerkük'e özel statü kazandırılması gerektiğini belirtti. Mehdi, "Referandum 6 ay değil, 10 yıl daha ileriye atılmalıdır.

Referandumun yapılmaması için 2 yıldır mücadele veriyoruz. Referandum için uygun ortam yok. Bu yüzden ertelenmesini istiyoruz." şeklinde konuştu. Ertelenme nedeniyle Kerkük'te siyasi hareketlilik gözlenirken halk barış yanlısı uygulamalar istiyor. Kürt asıllı Sirvan Kakayi, "Referandumun ertelenmesi güvenlik açısından iyi olmayacak. Yetkililerin bu işe kentteki kardeşliği bozmayacak şekilde çözüm getirmesi gerekiyor." diye konuştu.

Türkmen asıllı Ahmet Bahattin ise kentte yeteri kadar temsil edilmediklerini, referandumun yapılması halinde haklarının kaybolacağını vurguladı. Türkmenlere destek veren Arap asıllı Muhammed Ziya da ertelemenin iyi olacağını belirterek, "Kardeşçe yaşıyoruz bunun bozulmasını istemiyoruz." ifadesini kullandı.

Ankara, tarihe değil şartlara bakıyor

Kerkük referandumunun ertelendiğine ilişkin Türkiye'ye resmi bir bildirim gerçekleşmezken Ankara, referandumun gerekli şartlar oluşana kadar yapılmaması konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Diplomatik kaynaklar ulusal uzlaşı ve nufüs sayımı gerçekleşmeden referandum yapılmasının yanlış olacağını ilgili muhataplarına defalarca iletti. Mayıs ayına kadar ertelemenin de Türkiye'yi tatmin etmeyeceği kaydediliyor. Ancak böyle bir gelişme, Irak içerisindeki tüm kesimlerin uzlaşısı için zaman kazanma adına olumlu bir karar olarak değerlendiriliyor.
M. Alihan Hasanoğlu / Kerkük, Cihan

Aucun commentaire: