mercredi 26 mars 2008

Bir kurultay ... bir başarı hikayesi ....

http://bizturkmeniz.com/tr/index.htm

Dilşat Terzi


İstanbul’da, geçirdiğim kısa da olsa hatıra dolu güzel günler çok çapuk geçiverdi. Dost- ahbablarla kucaklaşmalar, hasret gidermeler beni derinden çok etkiledi. Bu gibi bir araya gelmeler ister istemez insana güç ve şevk vermekle kalmıyor daha da verimli olmaya sevk ediyor. An geldi gözler otel kapısında idi. Kimler yok ki; Nusret Merdan ve Mehmet Koca’lar göründüğünde heyecan dorukta ve kucaklaşmalar, sarmaş dolaşlar başlayınca da görünmeye değerdi.

Şimdiye kadar dört büyük kurultaya katıldım, ama istanbul'daki bu son dördüncü kurultay kadar heyecan dolu ve renkli olmamıştı. Her halde Erbil’e döndüğümde arkadaşlar beni soru yağmuruna tutup Kurultayın nasıl geçtiğini soracaklar!.

Onlara cevabım başarılı olduğunu kesin bir dille söyleyeceğim.Dünyanın her yerinden katılımcılar oldu. Böylece Kanada, Avusturalya, İsviçre, Hollanda ve Danimarka’dan çok sayıda katılmcıların bir araya gelmeleri de Kurultayın çok başarı olduğunun en somut göstergesidir. Dahası Mısır, Dubai, Londra, Ürdün ve Hollanda’dan seçkin Arap yazar ve düşünürlerin katılmaları ise Kurultaya bam başka bir renk ve heyacan vermesini sağlayıverdi.
Ayrıca böyle bir mükemmel organizesyon Türkmenleri dünyaya tanıtmak için en nadir fırsatlardan birisini elde etmiş oldu. İstanbul’da bu gerçekleşen olay, bence Suphi ağabeyin açılışta; “Bu Kurultay Türkmenler için tarihi bir gün olarak altın harflarla tarih sayfalarına yazılarak her zaman anılacaktır” demesi oldu.

Erşat ağabeyin o mükemmel ve olağanüstü idaresi bizi fazlasıyla gururlandırdı. Ve gerçekten de eli öpülesi bir zattır Erşat ağabey.
Tecrübelerini konuşturdu. O açılış töreninde gerekli yerde konuştu. Gerekli yerde müdahale etti. Gerekli yerde yönlendirdi. Yüksek şahsiyet ve efendiliğini en iyi biçimde sergileyip görenleri derinden etkileyebildi. Ayrıca İzzettin ağabey yaşı ilerlemesine rağmen bir genç kadar dinamik hareketleriyle tüm oturumlara katılması bizleri sevindirdi ve hayran kıldı. Dolayısıyla bakıldığında herkes bu Kurultayın başarı ağlayabilmesi için ellerinden ne gelebildise onu yaptılar ve başarı olunca da herkes mutlu oldu.


Dilşat Terzi 'in diğer yazıları

Erbilli Türkmen şairlerin Kerkük sevdası

Bağdat toplantısından çıkan mesajlar

Kerkük küçük bir Irak'tır ...!

Rice'in Kerkük ziyareti ve 140. madde

Kerkük gündeme oturdu

Kucaklayıcı bir devlet istiyoruz

Kerkük ve anayasaya dair

Kim casustur, kim vatanperver ?

Küstahlık yapma Tahiri ...!

Okullarımıza sahip çıkmalıyız

140. madde kaldırılsın

Demokrasi lafla olmaz ....!

Neden 140. maddeye karşıyız ?

Milli kimliğimizi ön planda tutalım

Erbil'de Türkmen gerçeği

Türkmen koordinasyon komisyonu kurulsun

Gurbetçilerimize selam

Kerkük’ümüzü yabancılara terk etmeyiz

Kerkük 2007 paneli üzerine

16 Ocak 1980 şehitlerini anıyoruz

Gözler Kerkük’e

Yeni yıla başlarken

Muhatap ITC’dir

Aynı gemideyiz ...!

Bu eylem tabana yansıtılmalı

Kerkük’ümüzü yabancılara bırakmayalım ...!

Bizi doğduğumuz güne pişman ettiler ...!

Türkmen milletvekilerinden örnek tutum

Bu defa da başaramadılar, başaramayacaklar !

Türkmeneli Gazetemizin çıkış günü anısında ve birkaç söz

Aucun commentaire: