jeudi 15 novembre 2007

Saadettin Ergeç, Kerkük’teki Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Merkezi’nde gazetemize açıklamalarda bulundu.

14-11-2007
Türkiye K.IRAK’TA Osman SAĞIRLI - Ziya SANDIKÇIOĞLUKERKÜK-

Türkmenlere yönelik olarak Erbil ve Kerkük’te baskı politikalarının her geçen gün arttığını söyleyen Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Irak Parlamento Üyesi Saadettin Ergeç, “Buradan bütün dünyaya özellikle de Türkiye’ye sesleniyorum. 1959 yılında yapılan katliama benzer bir ortam oluştu. Türkmenler her an soykırıma uğrayabilir. Kendini sorumlu hisseden herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi. Türkmenlerin Saddam döneminde uğradığı saldırıların 2003’ten itibaren biteceğini umduklarını söyleyen ITC Başkanı Saadettin Ergeç,Ancak bugün yaşananlar eskiden daha kötü. Biz demokratik bir süreç beklerken haksızlıklarla karşılaştık” şeklinde konuştu.600 bin Kürt geldiKerkük’te Saddam zamanında göç ettirilen ancak yönetimin değişmesi ile geri döndürülen kişiler bulunduğuna da dikkat çeken Ergeç, şunları söyledi: “Kerkük’te normalleştirme süreci adı altında evlerinden göç ettirilen kişilerin döndürülmesi işlemi başlatıldı. Ancak burada geri dönme değil akın etme durumu var. Buradan Türkmenler, Araplar, Kürtler göç ettirilmiştir. Bu doğrudur. Ancak geri dönenlere baktığınız zaman 600 bin Kürt gelmiş. Bunların çoğu burada doğmamış insanlar. Bunlar niye buraya getiriliyorlar? Gayeleri çok açık. 2003’ten itibaren yapılması düşünülen bir planın parçası. İşgalin bir parçası olan Kürtler, o zamanlar belli bir süreç içinde referandumun yapılmasını planlıyordu. Tabii referandum da insanlar tarafından yapılacağı için şehrin demografisi bozulup şehrin belli insanların eline geçmesi söz konusu idi. Maalesef çok ağır planlar yapıldı. Çok ağır destekler yapıldı. Açıkcası büyük bir oyun oynandı.”

1959’un tekrarı olabilir

Irak Türkmenleri ve özellikle de Irak Türkmen Cephesi olarak bütün dünyaya seslerini duyurmak içi çaba gösterdiklerini dile getiren Ergeç, çok az kişinin bu sesi duyduğunu söyledi. Kerkük ve Erbil’de bir sıkıntı olduğunu dolayısı ile insan haklarına saygılı olan devletlerin bu meseleye el atmasını isteyen Ergeç şöyle konuştu: “Bu yanlışın bir an önce ortadan kaldırılması gerekir. Aksi takdirde çok kötü şeyler olabilir. 1959 yılındaki katliama benzer bir ortam oluştu. Bize soykırım uygulanabilir. Çok sayıda silahlı güç var. Irak Türkmenleri silahı olmayan bir güçtür. Burada Kürt gruplar Kerkük’ü kendilerine bağlamak için aşırı derecede silahlandı. Çok ağır silahları var. Önümüzdeki günler neler getirir, onun endişesi içerisindeyiz. Bu memlekette eli olan devletlerin bu mesele üzerinde düşünmesi gerekir.”

´Referandumu reddediyoruz´

Kerkük’ün Kürt bölgesinde mi yoksa merkezi hükümette mi kalacağını tespit edecek 140’ıncı maddenin oylanmasına ilişkin referandumun yapılamayacağını belirten ITC Başkanı Ergeç, “Biz kesinlikle böyle bir referandumu reddediyoruz. Çünkü demoğrafyası değiştirilmiş bölgede, demokrasiden bahsedilmeyen bir bölgede, silahlı güçlerin baskısı olduğu bir bölgede dengesi ile oynanmış bir bölgede referandum yapılmaz. Yapılırsa da sağlıklı bir netice vermez” dedi.

Gelenler geri dönmeli

Kerkük’te kayıtlı arazilerin sahiplerine verilmesi gerektiğini savunan Türkmen lider, 43 binin üzerinde müracaatın yüzde 20’sinin gerçek bir şekilde sonuçlandığını Türkmenlere ait arazilerin yüzde 90’ının geri verilmediğini söyledi. Türkmenlere ait arazilerin sahiplerine verilmeden Kerkük’te normalleşme olmasından bahsedilemeyeceğini, referandum yapılamayacağını belirten Ergeç, “Eğer normalleştirme gerçek bir şekilde yapılacaksa gelen 600 bini aşkın Kürtün derhal geri dönmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Türkiye devreye girmeli

Bölge üzerinde Türkiye’nin sorumluluğu olduğunu kaydeden Ergeç, “Burada coğrafya değiştirilirken Türkiye’nin mutlaka müdahil olması gerekir. Bu silahını alıp gelmek değildir. Burada bulunan insanların haklarını korumalı” açıklamasını yaptı. Erbil’deki Türkmenlere de aşırı baskı uygulandığını söyleyen ITC Başkanı Ergeç, “Burada bir sindirme hareketi var. 350 bin üzerinde Türkmen var idi. Bugün Türkmenler maalesef varlıklarını sürdürmek için çalışıyor” dedi.

Bildiriyle tehdit

Kuzey Irak’a Türk askerinin operasyon yapma ihtimali üzerine Türkmenlere yönelik tehditler de sürüyor. Terör örgütü PKK tarafından Erbil ve Kerkük’te Türkmenlerin bulunduğu bölgelerde dağıtılan bildirilerde Türkmenler ölümle tehdit edildi. Bildirilerde özetle, “Türk ordusu bize saldırırsa biz de sizi katlediliriz” yazılı ifadeler yer alıyor. Türkmenlere dağıtılan Arapça bildirinin tercümesini yaptıklarını söyleyen ITC Başkanı Saadettin Ergeç, “Bildirinin tercümesini de yaptık ve başta burada görev yapan koalisyon güçleri olmak üzere herkese gönderdik. Burada koalisyon güçlerinin sorumluluğu var. ABD’lilerle bizzat görüştüm, sorumluluklarının olduğunu kabul ettiler” dedi.http://www.tanis-turkmen.nl/index.php?lang=tr

Aucun commentaire: