jeudi 1 novembre 2007

Türk-Amerikan ilişkileri' konferansı

http://www.stargazete.com/index.asp?haberid=34889
Star Gazetesi
Türk-Amerikan ilişkileri' konferansı 01/11/2007


ABD'nin New Jersey eyaletinin önemli üniversitelerinden Stevens Teknoloji Enstitüsü'nde, ''Türk-Amerikan İlişkileri ve Orta Doğu'' konulu bir konferans düzenlendi.

New Jersey'de bulunan Stevens Teknoloji Enstitüsü'nün ''Cinsiyet ve Kültürel Çalışmalar Programı'' tarafından düzenlenen konferansta, New York Türkmen Enstitüsü Kurucusu Dr. Ali Koçak ve üniversitenin siyaset bilimi ve tarih bölümü öğretim üyelerinden Dr. Akif Kireçci konuştu.

Irak, İran, İsrail ve Ermeni politikaları bağlamında Türkiye-ABD ilişkilerinin ele alındığı konfersansta yaptığı konuşmada, Türkmenlerin Irak'taki tarihi rolünü anlatan Koçak, bin yıldan beri bölgede yaşayan Türkmenlerin, ülkedeki ikinci en büyük etnik grup olmalarına rağmen dikkate alınmadıklarını; Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasındaki güç denkleminde en çok ezilen grubun Türkmenler olduğunu belirtti. Koçak, Kürtlerin Türkmen şehirlerini, özellikle de Kerkük'ü demografik olarak değiştirmek istediklerini, bu amaçla nüfus kayıtlarının yakıldığını vurguladı.

Türkmenlerin, ABD'nin bölgeye gelmesi ile özgürlük ve bağımsızlık için büyük bir ümide kapıldığını ancak bunun kısa sürdüğüne işaret eden Koçak, ''Saddam diktatörlüğü Kürt kabilelerinin diktatörlüğü ile yer değiştirdi'' diye konuştu. Koçak, bölgede, bütün askeri grupların silahlarından arındırılıp merkezi otoritenin güçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Konferansta, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihini anlatan Kireççi ise 11Eylül'den sonra Türkiye'nin terörle mücadele konusunda Batı'nın ve ABD'ninkendisini daha iyi anlayacağı beklentisine girdiğini, ancak ABD'nin 2003'te Irak'ı işgali ile olayların değiştiğini belirtti.

Türk kamuoyunun Amerikalıların terör örgütü PKK'ya gizlice destek olduğunu düşündüğünü ifade eden Kireçci, ABD'nin ilişkilerde bu tür sorunları çözmek için daha aktif olması gerektiğine işaret etti. Kireçci, Orta Asya, Kafkaslar, Akdeniz ve Balkanlar'da etkin bir ülke konumundaki Türkiye'nin, bir grup aşirete tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Aucun commentaire: