vendredi 11 janvier 2008

140. Madde Anayasa Mahkemesine Gönderildi


Irak Parlamentosunda Anayasa kanunu düzeltmeleri komisyonu Başkanı Hemam Hammudi’nin açıklamasına göre: 140. Madde ile ilgili, Perlemnto Başkanlık Heyeti ile Siyasi Partiler Gurup Başkanları arasında anlaşma varıldı. Anlaşma gereği, yeniden gözden geçirilmek üzere Kerkük’ün normsallaştırılması ile ilgili 140. Madde Anayasa mahkemesine gönderildi.

Hammudi’nin Bağımsız Irak Haber Ajansı(Irak’ın Sesi)’ne verdiği demeçte “Anayasa komisyonu üyeleri bu sabah Perşembe günü Irak Parlamento Başkanı Mahmut Meşhedani ile bir araya geldi. Görüşmede Kerkük’ün normsallaştırılması ile ilgili 140. Madde’nin değiştirilmesi ve düzeltilmesi ile Irak Bayrağının değiştirilmesi konuları ele alındı. Bu maddelerinin yeniden gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi için Anayasa mahkemesine gönderilmesi kararına varıldı. Ayrıca, Hammudi: Birleşik Mahkemenin (Anayasa uzmanları- Belir kişiler) vereceği rapor doğrultusunda Anayasa komisyonunda bu madde düzeltilecek.”

Öte yandan Abbas Bayatı de ( Irak’ın Sesi) ne bir açıklama yaptı:
“ Bugünkü toplantıda Irak’ın Kuzeyinde Şubat 2008’de yapılacak olan Arap Parlamenterler Kongresinden kullanılmak üzere geçici olarak Irak bayrağının değiştirmesi tamamladı. Bayatı ayrıca Bayrağın simgeleri ve figürleri özellikle de 3 yıldız (Vahde-Hürriye-İştirakiye) konusunda da açıklamasının değiştirilmesine uzlaşmaya varıldı. Ancak bu açıklama yani(Tefsir) ne olacağı henüz tespit edilmedi.”

Ayrıca, Meşhedani Kasır El- Mutemerat’ta 140. Madde ve Irak Bayrağının değiştirilmesi ile ilgili Anayasa Komisyonu üyeleri ile bir takım özel görüşmeler yaptı. Eyat El-Samarrai1, Kasım Davut2, bir araya gelerek konuları ele aldılar.

Kaynak: Arapça:
http://www.aswataliraq.info/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=4&NrArticle=65593&NrIssue=1&NrSection=1
Bağdat; 10 Ocak 2008, Perşembe,
Tercüme: Şemsettin KÜZECİ

Aucun commentaire: