lundi 28 janvier 2008

Türkler ile Kızılderililerin kökenleri aynı

ABD'nin New York kentinde düzenlenen 'Türkler ile Kızılderililer Arasında Ortak Bağlar' adlı panelde, 'Tarihî köklere dayalı bir ilişki var mı?' sorusunun cevabı arandı.


28 Ocak 2008, Pazartesi

Türkler ve Kızılderililerin müziklerinin de seslendirildiği panelde ilginç iddialar ortaya atıldı.
ABD'de faaliyet gösteren İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin (İÜMEZUSA) Türkevi'nde düzenlediği etkinlikte, George Washington Üniversitesi'nden Prof. Dr. Türker Özdoğan başkanlığında Türklerle Kızılderililer arasında tarih, kültür, dil, Şamanizm inancı ve el sanatlarında kendini gösteren benzerlikler tartışıldı. Kızılderililerin, Amerika kıtasına Orta Asya'dan göç ettiği ve köklerinin Orta Asya Türklerine dayandığı yönünde öne sürülen çeşitli görüşlere yer verildi.

Kullanılan ortak kelimelerden örnekler sunuldu. DNA testlerinin yapılmasıyla son yıllarda Türkler ile Kızılderililer arasındaki bağların net bir şekilde ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Türker Özdoğan, Orta Asya'daki Türkler ile Sibirya Türkleri ve Kızılderililerin DNA örneklerinin çakıştığını söyledi. Özdoğan, Kızılderililerin Bering Boğazı'ndan Amerika kıtasına göç ettiklerini ifade ederek, en son MS 1233 yıllarında göç edenlerin Cengiz Han'dan kaçan Uygur asıllı Türk grupları olduğunu söyledi. DNA çalışmalarıyla bilinen Dr. Levent Bozatlı, İstanbul'dan telefon bağlantısıyla katıldığı gecede, Oxford Üniversitesi Genetik Bilimleri Bölümü'nde yaptırdığı DNA analizine göre, köklerinin ABD'deki en büyük Kızılderili kabilelerinden Onedia ile aynı özellikteki Djigonasse klanına ait genler olduğunu açıkladı.

Bozatlı'nın bu sözleri başta Onedia Kabilesi Başkanı Brian Paterson olmak üzere panelist ve izleyiciler arasında şaşkınlığa yol açtı. Kızılderililer ve Türkler arasında pek çok yakınlığın bulunduğuna dikkati çeken Georgetown Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Özdoğan, "Atatürk de bu konuyla oldukça yakın olarak ilgileniyordu." dedi. Tüm Kızılderililerin Türk kökenli olmayacağını iddia eden Georgetown Üniversitesi Sosyoloji-Antropoloji Bölümü öğretim üyesi ve editörlerinden Prof. Dr. Marjorie Mandelstam Balzer ise panel sonunda görüş değiştirdi. Balzer, "Ben iyi gözlemleyen bir antropolojistim.

Kızılderililerin büyük bir çoğunluğu Türk kökenli, bu gece inanılmaz bir kaynaşma vardı aralarında, sanki yıllardan beri birlikte yaşayan halktan kişiler gibi davrandılar birbirlerine." diye konuştu.

Zaman

Aucun commentaire: