mardi 23 octobre 2007

Türkmen Lideri Ergeç'e Silahlı Saldırı - Iraq Turkmen Front leader's convoy attackedTürkmen Lideri Ergeç'e Silahlı Saldırı

http://www.kerkuk.net/haberler/haber.aspx?dil=1055&metin=2007102284

22 Ekim 2007, Pazartesi

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Türkmen Lideri Dr. Sadettin Ergeç'in konvoyuna bu akşam saatlerinde silahlı saldırı gerçekleştirildi.


Ergeç'i evine bıraktıktan sonra dönen ve korumalarının bulunduğu araç konvoyuna bombalı, daha sonra da silahlı saldırıda bulunuldu. Çıkan çatışma sonucu Ergeç'in iki koruması ağır şekilde yaralandı. Yaralılar Kerkük Hastanesine kaldırıldı. Tedavileri sürüyor.
Bu son suikast, PKK terör örgütünün son zamanlarda Türkiye'de artan eylemleri sonucu, TBMM'de tezkere kararının alınması ve Irak'ın kuzeyine gerçekleşecek olası bir sınır ötesi harekât, Irak'ta bulunan PKK'lıların Türkmenlere yönelik bir katliamı gerçekleştirebileceği düşüncesini doğurdu.

21.Yüzyıl

24 October 2007, Wednesday

Iraq Türkmen Front Chairman and Türkmen Leader Dr. Sadettin Ergeç's convoy was attacked with firearms last night.


After leaving Mr.Ergeç at his home the convoy consisting of the returning vehicle and bodyguards was attacked with bombs followed by firepower. In the ensuing combat two of Mr.Ergeç's bodyguards were seriously injured. The injured guards were taken to Kirkuk hospital. Their treatment is ongoing.
This final assassination attempt is the last in a series of events escalated by the PKK terrorist organization in Iraq as a result of the recent increase of activities in Turkey and leads to conclude that the PKK may extend their massacres against the Turkmen after the deployment decision taken by the Grand National Assembly of Republic of Turkey in anticipation of the possible cross border operation into northern Iraq.

Aucun commentaire: